Програмно-інформаційний комплекс моделювання систем теплопостачання
https://doi.org/10.15407/srenergy2022.01.038
Анотація:
Надано опис розробленого програмно-інформаційного комплексу для моделювання систем теплопостачання, що дозволяє забезпечити оптимальний вибір агрегатів та режимів їх експлуатації, які забезпечуватимуть вироблення та перерозподіл теплової енергії відповідно до графіка споживачів. Виконано моделювання оптимізованих режимів експлуатації автономної системи теплопостачання для котеджного селища на базі місцевих енергоресурсів та з мінімальним використанням сторонніх джерел енергії. Використання програмно-інформаційного комплексу дозволило розрахувати параметри, що забезпечують оптимізоване покриття графіка теплового навантаження котеджного селища на базі місцевих енергоресурсів на прикладі прогнозованих значень встановленої теплової потужності енергоагрегатів та фактичного графіку температури навколишнього середовища. Розроблений новий програмно-інформаційний комплекс дає можливість погодинного моделювання та дослідження оптимальних режимів функціонування теплових агрегатів автономних систем теплопостачання. В розробленому програмно-інформаційному комплексі застосована модель оптимізації режимів експлуатації, яка відноситься до класу задач оптимального завантаження генеруючих потужностей енергосистем із критерієм мінімізації витрат на виробництво, накопичення та споживання теплової та електроенергії. Наведено приклад результатів моделювання з використанням графіка теплового навантаження для обраної доби 20 березня 2018 року. Отримані результати свідчать про зниження питомої вартості погодинного теплопостачання зі збільшенням частини теплової енергії, що поставляється за рахунок відновлюваних джерел енергії, і відповідно, зниженням частини газової, а в загальному випадку будь-якої іншої генерації на технологіях викопного палива, в загальному обсязі теплозабезпечення. Таким чином, підтверджується ефективність використання відновлюваних джерел енергії на базі місцевих енергоресурсів у складі системи теплопостачання котеджного селища.
Лiтература:
- Svend Frederiksen, & Sven Werner. (2013). District Heating and Cooling. Professional Publishing Svc., 586 pp, ISBN 9144085303, 9789144085302.
- Marco Cozzini, Simone Buffa, Ilyes Ben Hassine, Jacopo Vivian. Fifth generation, low temperature, high exergy district heating and cooling networks. European Union’s Horizon 2020, 2018, 48 pp.
- Pre-design support tool for low temperature DHC networks (manual). URL: http://www.flexynets.eu/en/Results.
- SolverStudio. URL: https://solverstudio.org/ (дата звернення: 16.08.2022).
- Frederiksen, S. & Werner, S. (2013). District Heating and Cooling. 1st ed.
- Werner, S. (2006). European Heating Index. 10th International Symposium on District Heating and Cooling, 2006.
- Moro, A. & Lonza, L. (2017). Electricity carbon intensity in European Member States: Impacts on GHG emissions of electric vehicles. Transportation Research Part D: Transport and Environment. https://doi.org/10.1016/j.trd.2017.07.012
- Шурчкова Ю.О., Підручна А.О. Економічна ефективність систем геотермального теплопостачання в залежності від тарифів на теплоту та електроенергію. Проблеми загальної енергетики. 2020, Вип. 2(61). C. 43―50. https://doi.org/10.15407/pge2020.02.043.